Se vad jag hittade på kvällskvisten!
Ett radioprogram ”Om Sture Dahlström”!
”Bo Sjökvist, journalist med inriktning på excentriker, pratar om Sveriges enda beatförfattare, surrealisten, jazzbasisten och pornografen Sture Dahlström (1922-2001), vulkanmannen bakom Cyklonseptetten, Heingeborgens possessionat och många unga mäns gamle vän. Namn som nämns: Fitzenstrahl, Himmelstrutz, Pickelhaupt och Ehrenfeldt. Namn som inte nämns: Stakka Bo.”
Jag och några vänner besökte faktiskt Sture och hans hustru Anna-Stina Ehrenfeldt i deras Heingeborg norr om Lövestad på Österlen en aprildag på 80-talet. Sture var en berättare av rang och drog historier om Spanien, vi pratade om de två spanska orden también och tampoco och jag minns något om hur han beskrev hur kvinnorna i trakten av Lövestad förr i tiden odlade tobak.
Jag köpte ett konstverk av Anna-Stina och en bok till min gode vän Magnus Tore Siffer Lemoine som Sture dedikerade. Magnus har tyvärr gått bort och jag undrar var den boken är idag; även konstverket har försvunnit och det är ju tråkigt för mig, men jag hoppas att det kan glädja någon någonstans.
